JÚLIA (52) - Ako 12-ročná som bola prvý krát operovaná, mala som zápal slepého čreva

Po pol roku nastali komplikácie, objavili sa zrasty a znovu som sa podrobila operácii. V období puberty sa pridružili iné problémy – kŕčovité bolesti brucha, strata hmotnosti, hnačkovité stavy a pod.

Okolo 17 roku života som prvý-krát prekonala ,,ileus“ a odvtedy v priebehu 15-tich rokov ešte 8-krát. Ileózny stav sa stal natoľko chronický, že v 33-troch rokoch som musela byť hospitalizovaná.
Môj stav bol vážny, v priebehu jedného mesiaca som bola 3-krát operovaná. V tomto období mi bola diagnostikovaná Crohnova choroba. Liečbu som začala, ale môj organizmus bol vyčerpaný, nereagoval na ňu – 8 mesiacov som nič nejedla, nepila, žila som len na ,,infúziách“.

V nemocnici som strávila 2 roky, čiastočne v Trnave, neskôr v Bratislave.
Akoby to nestačilo, na črevách sa mi vytvorili 3 fistuly, ktoré vyústili do stavu ,,ileostómie“. Nasledovala dvojročná fáza spoločného života so stomickými sáčkami.

Bolo to moje najnáročnejšie obdobie života s Crohnom. Nielenže symptómy tejto choroby sú špecifické pre každého človeka, príčiny neznáme, ale moje telo nechcelo vôbec spolupracovať. Dostala som sa na váhu 32 kg, zostala som anemická, bolesti postihli aj kosti a kĺby, prestala som menštruovať.
V Trnave sa mi venovala pani doktorka Pekárková. Odporučila ma na gastroenterologické oddelenie v Bratislave, kde mi bola podávaná v troch dávkach infúzna biologická liečba Remicade. Nakoľko moje telo nereagovalo (fistuly sa neuzavreli), ujal sa mojej liečby Prof. Pechan v Bratislave.

V roku 2002 mi úspešne odstránil fistuly, zbavila som sa sáčkov a môj život nabral druhý dych. Táto operácia zmenila kvalitu môjho života po fyzickej i psychickej stránke. V roku 2003 som sa presťahovala do Košíc, prešla som do starostlivosti Mudr. Zakuciovej. O rok neskôr som mala gynekologické ťažkosti s následnou hysterektómiou.
Nedá sa vylúčiť, ani potvrdiť, že by tento stav bol súčasťou recidívy Crohnovej choroby. Okrem iného, počas hysterektómie mi bol poškodený ľavý močovod a v priebehu 2 týždňov som bola opäť operovaná – plastika močovodu.

V rokoch 2006 a 2008 som prekonala ďalšie subileózne stavy riešené operačne profesorom Pechanom v NOÚ v Bratislave. Následne som sa podrobila 3,5 ročnej biologickej liečbe Humira.
S Crohnom žijem už viac ako 18 rokov, prekonala som 16 operácií.

Stále však nemôžem povedať, že ho úplne poznám. Keď si myslím, že ho už mám pod kontrolou, príde recidíva a cyklus sa opakuje znovu. Vie ma stále prekvapiť, ale ja sa nikdy nevzdám. Snažím sa myslieť pozitívne a to ma ženie žiť, nie prežívať. Život je krásny a ja ho žijem naplno.