Zdraženie niektorých liekov od októbra

Niektorí pacienti zostali posledný mesiac poriadne zaskočení. Keď si prišli vybrať do lekárne liek Salofalk alebo Pentasa prekvapila ich oveľa vyššia cena ako inokedy. Už aj na tomto prípade ako organizácia zastupujúca pacientov s IBD pracujeme.

Pacienti, ktorí si uplynulý mesiac vybrať do lekárne svoje lieky zostali prekvapení. Cena Pentasy aj Salofalku niekoľkonásobne narástla. Obracali sa na nás pacienti, ktorých vysoká cena veľmi znepokojovala. Ako organizácia zastupujúca pacientov s IBD sme začali konať. Opäť nám pomohli aj média, ktoré sa tejto témy chytili a verejne poukázali na momentálnu katastrofálnu situáciu.
Ich výstupy si môžete pozrieť v nasledujúcich linkoch:
https://www1.pluska.sk/Rady-a-tipy/DRASTICKE-ZDRAZENIE-liekov-od-1.-oktobra-Niektori-Slovaci-si-priplatia-aj-6-krat-viac
https://www.facebook.com/crohnclub/videos/718964304965425/
aj reportáž v TV markíza

SCC v zastúpení našej predsedníčky Niny Kováčiková situáciu intenzívne rieši aj s Asociáciou na ochranu práv pacientov SR, s ktorými spísali oficiálnu žiadosť smerovanú ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi. S pracovníkmi poverenými ministerstvom momentálne rokujeme o možnosti opätovného zníženia ceny lieku na pôvodú.
O všetkých dôležitých zmenách a úspechoch vás budeme informovať aj na našej facebookovej stránke https://www.facebook.com/crohnclub/.

Ďakujeme vám za všetky podporné správy a povzbudivé komentáre.

Nina Kovačiková a predsedníctvo SCC.