Najčastejšie otázky a odpovede ohľadom koronavírusu pre IBD pacientov

Momentálne čelíme núdzovej situácii, ktorá mení život každého z nás. Táto situácia prináša aj záplavu informácií o koronavíruse, ktoré sú častokrát mätúce a nie vždy musia byť pravdivé . Preto sme pre vás zhrnuli najčastejšie otázky a odpovede týkajúce sa koronavírusu, ktoré sú dôležité pre IBD pacientov.

Najčastejšie otázky a odpovede

Čo je COVID-19 (Coronavirus disease 2019) a Koronavírus SARS-CoV-2?

COVID-19 je označenie pre ochorenie, ktoré spôsobuje nový koronavírus SARS-CoV-2. Je to respiračné ochorenie, ktoré sa môže prejaviť širokým spektrom príznakov, od miernych, podobných chrípke (cca. 80%), až po ťažký zápal pľúc s fatálnym priebehom. Predpokladá sa, že ľudia sa vírusom nakazili kontaktom so živými zvieratami, ktoré sa predávali na trhu v meste Wuhan (Čína) v decembri 2019.

Aké sú príznaky?

Najčastejšie príznaky sú horúčka, únava a kašeľ. U niekoho sa môže vyvinúť bolesť svalov, kĺbov, sťažené dýchanie, nádcha, hnačka alebo nevoľnosť a zvracanie. Väčšina nakazených osôb má mierny priebeh ochorenia a zotaví sa bez potreby hospitalizácie (okolo 80%). U niektorých sa dokonca nemusia prejaviť žiadne príznaky. Vážny priebeh ochorenia so zápalom pľúc a sťaženým dýchaním má štatisticky 1 zo 6 chorých. Približne 6% je kritických chorých, s možnosťou rozvoja respiračného zlyhania. U starších ľudí, osôb s oslabenou imunitou či pridruženými chronickými ochoreniami, je väčšia pravdepodobnosť vážnejšieho priebehu ochorenia.

Aká je inkubačná doba?

2-14 dní, najčastejšie sa vyvinú príznaky v priebehu 5 dní

Ako sa ochorenie lieči?

Proti novému koronavírusu neexistuje zatiaľ žiadny špeciálny liek, ani očkovacia látka. Antibiotiká neučinkujú proti vírusovým ochoreniam ako je COVID-19. Liečba je symptomatická. To znamená, že sa zmierňujú príznaky infekcie, napríklad je pri sťaženom dýchaní podávaný kyslík. Veľa pacientov sa ale s pomocou podpornej liečby zotaví. Liečba je individuálna a vychádza z konkrétnych potrieb pacienta, pričom sa tiež skúšajú dostupné antivirotiká. Vedci ale intenzívne pracujú na vývoji špecifického lieku aj očkovacej látky. Výskum je už na úrovni klinických testov.

Ako chrániť seba a svojich blízkych pred vírusom?

Toto sú hlavné zásady ochrany:

 1. dodržujte nariadenia Vlády SR a odporúčania príslušných inštitúcií,
 2. mimo priestorov domova noste ochranné rúška alebo majte inak prekryté ústa a nos,
 3. ak ste osoba nad 65 rokov, snažte sa svoj pobyt mimo domova obmedziť na minimum,
 4. udržujte odstup od osôb podľa možností minimálne 2 metre,
 5. umývajte si často ruky,
 6. nedotýkajte sa neumytými rukami očí, nosa a úst,
 7. pri kašli alebo kýchnutí si zakryte ústa a nos ohnutým lakťom alebo jednorazovou vreckovkou,
 8. doma pravidelne dezinfikujte povrchy, s ktorými často prichádzate do kontaktu ako napr. kľučky, stôl, telefón, diaľkový ovládač, atď.

Aký je rozdiel medzi chirurgickým rúškom a respirátorom?

Aj keď chirurgické rúško nepredstavuje 100 % ochranu proti vírusom a baktériám, pretože nie je dostatočne tesné, môže prispieť k spomaleniu šírenia ochorenia od nakazených jedincov tak, že zabráni šíreniu kvapôčok obsahujúcich vírus. To rovnako platí aj pre podomácky ušité látkové rúška. Nosenie rúška pomáha znižovať riziko nákazy, preto sa odporúča ich používať počas pobytu mimo bydliska. Reálnu ochranu zabezpečujú FFP2 a FFP3 respirátory, ktoré filtrujú vzduch a sú tesné. Nebránia však šíreniu ochorenia od nakazených kvôli výdychovým ventilom, cez ktoré sa môžu dostať kvapôčky obsahujúce vírus. Z toho dôvodu sú určené primárne zdravotníckym pracovníkom.

Aké sú odporúčania pre pacientov s črevnými zápalovými ochoreniami, ktorí užívajú imunosupresívnu liečbu?

Podľa stanoviska Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti pacienti s črevnými zápalovými ochoreniami, ktorí užívajú imunosupresívne lieky ako sú kortikoidy, azatioprin alebo biologickú liečbu majú oslabenú imunitu a možno predpokladať aj niečo vyššie riziko infekcie a ťažšieho priebehu ochorenia ako bežná populácia. Mali by sa preto pred vznikom ochorenia preventívne chrániť. Pacienti by mali sledovať situáciu a dodržiavať odporúčania Úradu verejného zdravotníctva ako aj ošetrujúcich lekárov.

Ako postupovať, ak potrebujem navštíviť lekára?

 1. Pred samotnou návštevou ambulancie kontaktujte lekára telefonicky alebo e-mailom a dohodnite s ním nasledovný postup vyšetrenia.
 2. Ak prichádzate zo zahraničia, máte príznaky akútnej infekcie dýchacích ciest (kašeľ, sťažené dýchanie, nádcha, bolesť hrdlá a iné) alebo ste prišli do kontaktu s osobu nakazenou koronavírusom, lekára osobne nenavštevujte, ale kontaktuje ho telefonicky alebo e-mailom ohľadom ďalšieho postupu.
 3. Ak potrebujete predpísať lieky, kontaktujte lekára telefonicky alebo e-mailom a vyžiadajte si predpísať lieky cez elektronický recept.
 4. Lekára navštevujte iba v rúšku alebo inak prekrytými ústami a nosom.
 5. Keďže zdravotnícki pracovníci sú momentálne nesmierne zaťažení, buďte voči svojmu lekárovi ohľaduplní a tolerantní.

Ako postupovať, ak potrebujem navštíviť lekáreň?

 1. Ak prichádzate zo zahraničia, máte príznaky akútnej infekcie dýchacích ciest (kašeľ, sťažené dýchanie, nádcha, bolesť hrdlá a iné) alebo ste prišli do kontaktu s nakazenou osobu koronavírusom, kontaktutje najprv svojho lekára ohľadom ďalšieho postupu.
 2. V prípade predpísaných liekov kontaktujte lekáreň vopred telefonicky ohľadom aktuálnej dostupnosti, aby ste lekáreň nemuseli navštevovať viackrát.
 3. Ak idete navštíviť lekáreň, do jej priestorov vstupujte maximálne 2 pacienti súčasne a v rade udržujte odstup 2 metrov.
 4. Pri návšteve lekárne používajte ochranné rúška alebo majte inak prekryté ústa a nos.
 5. V lekárni obmedzte dotyk s akýmkoľvek tovarom, od výdajného miesta udržujte odstup 1 meter a uprednostnite platbu kartou.
 6. Keďže zdravotnícki pracovníci sú momentálne nesmierne zaťažení, buďte voči svojmu lekárnikovi ohľaduplní a tolerantní.

Aký je postup v prípade podozrenia z nákazy?

Ak máte podozrenie z nákazy, telefonicky kontaktujte infolinku 0800 221 234 alebo telefonicky vášho ošetrujúceho lekára. V prípade mimoriadnych zdravotných udalostí volajte na číslo 155.


Nenašli ste odpoveď, ktorá vás zaujíma ohľadom koronavírusu? Napíšte nám ju cez formulár.